Մաթեմատիկա 6-րդ դասարան

Դաս 6

1) Կատարե՛ք գումարում.

ա) 3,820+41,705=45,525

բ) 0,921 + 4,800=5,721

գ) 8,903 + 152,9=161,803

դ) 0,0032 + 1119,69=1119,6932

ե) 5,51 + 6,36=11,87

զ) 0,002 + 0,00017=0,00217

է)8,903+152,900=161,803

2) Լուծե՛ք հավասարումը.

ա) x – 0,615 = 0,02

X=0,02+0,615

X=0,635

բ)x – 18,2 = 124,01

X=12,01+18,2

X=142,21

գ) 27 = x  – 10,0001

X=10,0001+27

X37,001

դ) 654,1 = x – 5037,203

X=5037,203+654,1

X=5691,303

3) Կատարե՛ք գործողությունները.

ա) (6,93 + 1,08) ⋅ 10 + (9,734 + 11,25) ⋅ 100 = 2178,5,

բ) (39,63 + 5,7) ⋅ 100 + (3,565 + 15,001) ⋅ 10։

ա)6,93 + 1,08 = 8,01

9,734 + 11,250 = 20,984

8,01×10 = 80,1

20,984 x 100 = 2098,4

80,1 + 2098,4 = 2178,5

բ) 1)39,63+5,7=45,33

2)45,33×100=4533

3)3,565+15,001=18,566

4)18,566×10=185,66

5)4533+185,66=4718,66

4) Քառակուսու կողմի երկարությունը 3,72 դմ է։ Եթե քառակուսու կողմը մեծացվի 10 անգամինչի՞ հավասար կլինի ստացված քառակուսու պարագիծը։

Լուծում 3,72×10=37,20սմ

37,20+37,20+37,20+37,20=148,80սմ

Պատ.`148,80սմ

Լրացուցիչ(տանը)

5) Կատարե՛ք գումարում.

ա)(–1,2) + (–3,4)=4,6

գ) (–0,37) + (–6,23)=6,60

ե) (–1,001) + (–2,456)=3,457

բ) (–8,75) + (–1,25)=10

դ) (–4,38) + (–2,04)=6,42

զ) (–18,203) + (–0,411)=18,614

6) Լուծե՛ք հավասարումը.

ա) x – 0,99 = 0,01

X=0,01+0,99

X=1

գ) x – 8,64 = 0

X=0+8,64

X=8,64

ե) x – 0,3 = 1

X=1+0,3

X=1,3

բ) 4,52 = x – 10,48

X=4,52+10,48

X=15

դ) 20,3 = x – 0,45

X=20,3+0,45

X=20,48

զ) 17,4 = x – 11,2

X=17,4+11,2

X=28,6

7) Ուղղանկյան երկարությունը 36,6 սմ էիսկ լայնությունը՝ 24,2 սմ։Եթե նրա երկարությունը 10 անգամ մեծացվիիսկ լայնությունը 10 անգամ փոքրացվիորքա՞ն կլինի ստացված ուղղանկյան պարագիծը։

2⋅(36,6+24,2)=121,6

2⋅(366+2,42)=736,84

Оставьте комментарий