Մայրենի

Ը-ի ուղղագրություն

Մեկընդմիշտ-այս բառը ունի ընդ մասնիկը
համընդհանուր-այս բառի արմատը ընդանուր բառն է
լուսնկա-այս բառը «ընկնել» բառի հետ կապ չունի
ոտընկայս
օրընդմեջ
հատընտիր
չընդունել
կընկնի
շրջակա
գընդացիր
առընթեր
անընդմեջ
մերթընդմերթ
օրըստօրե
անընկերասեր
չտեսնվել-չտեսնվել բառը չի գվում Ը-ով
կնկատի-այս բառը նշանակում է, որ ինչ որ մեկը մեկին կնկատի, նկատում է։
կրնկակոխ-սա նշանկում է կրկնել և գրվում է առանձ Ը։
սրտամոտ-այս բառը նշանակում է սրտին մոտ և գրվում է առանձ Ը։
զուգընկեր
ընչաքաղց



մաթեմատիկա

Մաթեմատիկա

  1. Ձմեռ պապը իր պարկում եղած նվերների կեսի կեսը նվիրեց նախակրթարանի երեխաներին, իսկ մնացածը ՝ Արևմտյան դպրոցի  սովորողներին։ Քանի՞ նվեր ստացան արևմտյան դպրոցի  սովորողները, եթե նախակրթարանի երեխաները ստացել էին 30 նվեր։ 
    Լուծում
    30+30=60
    60+60=120
    120-30=90
    Պատ․՝90 նվեր
  2. Ամանորի համար մայրիկը գնել էր ընկույզ։ 500 գրամ աղցանի համար օգտագործելուց հետո և 1 կգ  սեղանին դնելուց հետո մնաց 200 գրամ ընկույզ։ Որքա՞ն ընկույզ էր գնել մայրիկը։ 
    Լուծում
    1000+500+200=1700
    Պատ․՝1700 գրամ
  3. Ձնեմարդը  Ձյունանուշիկին  հարցրեց,  թե Նոր տարում որ թվականը կսկսվի: Ձյունանուշն էլ  պատասխանեց, որ եթե   20 թվին աջից կցագրենք 2 թվանշանը, ստացված թիվը տասնապատկենք, որից հետո ավելացնենք 1, ապա կստանանք այդ թիվը: Օգնիր Ձնեմարդուն գտնել որոնելի  թիվը:
    Լուծում
    202×10=2020
    2020+1=2021
    Պատ․՝ 2021
  4. Ամանորին Սոնան որոշեց պատրաստել մրգային աղցան։ Մրգային աղցանի համար նա օգտագործեց խնձոր, դեղձ, բանան ու տանձ։ Խնձորը և բանանը միասին 1կգ300գ էր։ Դեղձը 150 գրամով ավել էր տանձից։ Հաշվիր, թե որքան միրգ օգտագործեց Սոնան՝ իմանալով, որ տանձը 500գ էր։
    Լուծում
    խ+բ=1կգ 300գ
    տ=500գ
    դ=500+150=650
    1300+500+650=2450գ-2կգ 450գ
    Պատ․՝4 միրգ
  5. Երբ տատիկը որոշեց իր մոտ եղած 89 կոնֆետները հավասարաչափ բաժանել իր 7 թոռնիկներին, մի քանի կոնֆետ ավելացավ։ Քանի՞ կոնֆետ ստացան թոռնիկներից յուրաքանչյուրը, իսկ քանի՞ կոնֆետ մնաց տատիկին։
    89:7=12 (5 մն)
    Պատ․՝ 12կոնֆետ ստացան, իս 5 կոնֆետ տատիկը
  6. Աննան  տոնածառի 7 խաղալիքի համար վճարեց 2800 դրամ։ Սոնան  այդ նույն խաղալիքից 9 հատ գնելու համար որքա՞ն գումար պետք է վճարի։
    Լուծում
    2800:7=400
    9×400=3600
    Պատ․՝3600 դրամ
  7. Ո՞ր թիվն է մտապահել Ձնեմարդը, եթե նրա մտապահած թիվը կրկնապատկենք,  արդյունքը փոքրացնենք նախ 1-ով, հետո  2020-ով, ապա կստանանք 2021։
    Լուծում
    2020+2021=4041
    4041+1=4042
    4042:2=2021
    Պատ․՝2021
    8. Ամանորյա դիմակահանդեսին մասնակցում են 100 սովորող։ Հայտնի է, որ աղջիկները 6-ով քիչ են տղաներից։ Քանի՞ աղջիկ և քանի՞ տղա են մասնակցում դիմակահանդեսին։
    Լուծում
    100:2=50
    50+6=56
    50-6=44
    Պատ․՝ 56 տղա 44 աղջիկ
    9. Ձմեռ պապը 20 նվերը պատրաստում է 2 ժամում, քանի ժամում նա կպատրաստի այդպիսից 180 նվեր։
    Լուծում
    180:20=9
    Պատ․՝ 9 ժամում
    10. 3 հոգի տոնածառը զարդարում են 1 ժամում։ Քանի՞ ժամում այդ նույն տոնածառը կզարդարեն 4 հոգին։ Եթե նրանք բոլորը  միևնույն արագությամբ են աշխատում։
    1ժ։3=20ր
    1ժ+20ր=1ժ 20ր
    Պատ․՝1ժ 20ր
    Այժմ ինքներդ կազմեք ամանորյա խնդիրներ։

    Իմ խնդիրները

Լիան զարդարում է տոնածառը: Նա  5 խաղալիքը կախում է 2 րոպեում: Տոնածառին նա կախեց 100 խաղալիք: Քանի րոպե տևեց ամբողջ տոնածառը զարդարելը:
Լուծում
100:5=20
24×2=40
Պատ․՝ 40 րոպե
Խոզի միսը կշռում է 5 կգ, բայց ամանորյա սեղանին կարող է տեղավորվել միայն 2 կգ միս: Քանի գրամ միս պետք է կտրել:
Լուծում
5-2=3
Պատ․՝3 կգ

Գոհարիկը Ամանորին սովորեց ընդհամենը 3 երգ,  Ամանորից հետո ևս  սովորեց 3 երգ: Եթե ամեն տարի Գոհարիկը այսքան երգ սովորի, քանի երգ կիմանա նա երեք տարի հետո:
Լուծում
3×3=9
9+3+3=15
Պատ․՝15
Ձմեռ պապը ամեն երեխային պետք է նվիրի 4 նվեր: Այս տարի երեխաների քանակը 10 անգամ շատացել է: Քանի նվեր պետք է պատրաստի ձմեռ պապը, եթե անցած տարի երեխաների քանակը 100-ն էր:
Լուծում
100×10=1000
1000×4=4000
Պատ․՝4000

Հայրենագիտություն

Ճամփորդություն դեպի Էրեբունի թանգարան

Ուրբաթ օրը գնացել էինք ճամփորդության դեպի Էրեբունի թանգարան։ Մեզ թանգարանում ցույց էին տվել Ուրարտուի քարտեզը։ Ցույց տվեցին ամրոցի մեջ եղած և շատ հին իրեր։ Ուրարտուի ժամանակվա իրերը նայեցինք, պեղումներ արեցինք։ Ամեն մեկը մի բան գտավ, միասին էլ էինք փորում, թմերով էին փորում։ Բարձրացանք դեպի Արգիշտի թագավորի ամրոցը, այն շատ-շատ մեծ էր։ Նայեցինք Երևանին վերևից։ Շատ հետաքրքիր ճամփորդություն եղավ։

մաթեմատիկա

Մաթեմատիկա

1. Արամը 5 տարեկան է, իսկ հայրիկը նրանից մեծ է 30 տարով: 11 տարի հետո հայրիկը Արամից քանի՞ տարով մեծ կլինի:
Լուծում
30+5=35
5+11=16
35+11=46
41-16=30
Պատ․՝30
2. Աշոտի մայրիկը 30 տարեկան է, իսկ Աշոտը նրանից փոքր է 25  տարով։ 6 տարի հետո մայրիկը Աշոտից քանի՞ տարով մեծ կլինի:
Լուծում
30-25=5
5+6=11
30+6=36
36-11=25
Պատ․՝25
3. Անին 5 տարեկան է, իսկ հայրիկը նրանից մեծ է 8 անգամ: 2 տարի առաջ հայրիկը Անիից քանի՞ տարով էր մեծ։
Լուծում
5×8=40
5-2=3
40-2=38
38-3=35
Պատ․՝35

4. Կարինեի պապիկը 80 տարեկան է։ Կարինեն իր պապիկից փոքր է 8 անգամ։ 3 տարի հետո Կարինեն քանի՞ տարով փոքր կլինի իր պապիկից։
Լուծում
80։8=10
80+3=83
10+3=13
83-13=70
Պատ․՝70

5. Թագուհին 36 տարեկան է։ Նա արքայազնից մեծ է 3 անգամ, իսկ արքայադուստրը եղբորից փոքր է 4 անգամ։ Քանի՞ տարեկան է արքայադուստրը։
Լուծում
36:3=12
12:4=3
Պատ․՝3
6. Արմենը 20 տարեկան է։ Մայրիկը նրանից մեծ է 3 անգամ։ 5 տարի  հետո մայրիկը քանի՞ տարով մեծ կլինի Արմենից։
Լուծում
20×3=60
60+5=65
20+5=25
65-25=40
Պատ․՝40

Մայրենի

Է-Ե ուղղագրություն

1․ Լրացրեք Ե կամ Է

Լայնէկրան, հնէաբան, ծովեզր, վայրէջք, երփներանգ, նորեկ, մանրէ, էջանշան,  որևիցե,  գոմեշ,  վերելակ,  մեջք,  բազմերանգ,  երբևիցե,  որևէ, էջ, ամենաէժան, չէինք,  էկրան,  էջմիածին,  չեմ,  էլեկտրաէրգիա, էներգիա, մեխակ, ծովեզր,  հրեշ,  նրբերշիկ, ամենաերկար, լայնէկրան,  եգիպտացորեն, զարկերակ:


2. Լրացրեք Ե կամ Է

Աներևույթ, առէջ, ամենաէժան, գոմեշ, ինչևիցե, հնէաբան, վերելակ,  երփներանգ, ենք, էի, որևէ,  ես, նորեկ, մանրէ:

Հայրենագիտություն

Ավանդազրույց Մասիսի և Արագածի մասին

Լինում են երկու սար՝ Մասիսն ու Արագածը, որոնք շատ սիրով քույրեր են լինում։ Բայց այնպես է պատահում, որ մի օր նրանք վիճում են, թե նրանցից որ մեկն է ավելի բարձր և լավը։
-Ես եմ լավը, քեզանից էլ բարձր։
Մյուսն ասում է.
-Ես քեզանից էլ լավն եմ, քեզանից էլ մեծ ու բարձր։
Վեճի ժամանակ վրա է մոտենում է Մարութա սարը և փորձում է քույրերին հանգստացնել, բայց չի ստացվում։ Նա բարկացած հեռանում է, սակայն գնալուց առաջ երկուսին էլ անիծում, ասելով, որ նրանք իրարից բաժանվեն և երբեք իրար չհանդիպեն։ Մասիսն ու Արագածը իրար անիծում են։ Մասիսը անիծում է Արագածին, որ ամբողջ տարի արցունքներն իր աչքերից չպակասեն։ Իսկ Արագածն էլ անիծում է Մասիսին, որ ոչ մեկ չբարձրանա նրա գագաթը և վրան մատաղ չմորթվի։
Այդպես էլ լինում է. Արագածի կատարին արտասուքից լիճ է առաջանում, իսկ Մասիսի վրա մինչև օրս ոչ ոք չի բարձրացել և մատաղ չի մորթել։

Արագած լեռը
Մասիս լեռը
մաթեմատիկա

Իմ ընտանիքը նախագիծ

Ընտանիքս
Հյուգոն



Մայրիկ-39 տարեկան
Հայրիկ-36 տարեկան
Տատիկ-70 տարեկան
Ես-9 տարեկան
Քույրիկ-8 տարեկան
Եղբայր-6 տարեկան
Հյուգո (կատու)-1 տարեկան


1․Հայրիկի և մայրիկի տարիքների գումարը 75 է։ Որքա՞ն կլինի նրանց տարիքների գումարը 2 տարի հետո։
Լուծում
2+2=4
75+4=79
Պատ․՝79

2.4 տարի առաջ եղբորս և իմ տարիքների գումարը 7 էր: Որքա՞ն է մեր տարիքների գումարը 4 տարի հետո։
Լուծում
4+4=8
7+8=15
Պատ․՝15

3․Արփին 9 տարեկան է, իսկ հայրիկը նրանից մեծ է 4 անգամ: 5 տարի հետո հայրիկը Արփիից քանի՞ տարով մեծ կլինի:
Լուծում
9×4=36
5+9=14
36+5=41
41-14=27
Պատ․՝27


4.Քույրիկս 8 տարեկան է, կատուս 7 տարով փոքր է քույրիկիցս, տատիկս 62 տարով մեծ է քույրկիցս։ 5 տարի հետո տատիկս քանի՞ տարով մեծ կլինի քույրիկից։
Լուծում
8-7=1
8+62=70
8+5=13
70+5=75
75-13=62
Պատ․՝62

70, 39, 36, 9, 8, 6, 1
1, 6, 8, 9, 36, 39, 70